آرزوهایی کوچک اما دور دست

صدای گام‌های بهار آن‌قدر نزدیک است که درها برای رسیدنش گشوده شده‌اند. سال 91 هم با همه‌ی گشایش‌ها و سختی‌هایش، کوله‌بار بسته است.

 

برای خیلی‌ها امسال سراسر شادی بود و برای خیلی‌های دیگر هم سراسر سختی. اوضاع و احوال رسانه اما در آن دسته بود که به‌سختی گذشت. آن‌قدر سخت که بسیاری از مطبوعات برای ماندن دست و پا زدند و نفس‌شان به شماره افتاد و هنوز هم در بحبوحه‌ی رسیدن بهار، حال رسانه‌ها چندان خوب نیست.

 

گذشته از توقیف و خط قرمزها که گویی با حضور مطبوعات عجین شده است، گرانی و کمبود کاغذ، تأخیر در واریز یارانه‌ها، گرانی هزینه‌های چاپ و بی‌نظمی در سیستم توزیع جزو مشکلات و نوسانات اقتصادی بودند که طناب بر گردن مطبوعات انداختند و راه نفس آن‌ها را سخت کردند. حکایت این مشکلات، حکایت همان صندلی زیر پای محکومان به اعدام است که با تکانی جانی را می‌گیرد، هریک از این مشکلات که بیشتر می‌شد یک نشریه به مرگ نزدیک‌تر می‌شد و باید دست مریزاد گفت به آن‌هایی که در این شرایط ماندند، اما همه‌ی آن‌ها چشم به بهاری دیگر دارند که شاید در میان نسیمش، گشایش و راحتی را نیز برای‌شان به ارمغان آورد.

 

خبرنگار سرویس رسانه از میان جامعه‌ی رسانه‌یی کشور به سراغ برخی رفت و آرزوهای‌شان را پرسید، البته به جمعی سر زد که هنوز با دنیای رسانه قهر نکرده‌اند و در بیرون از گود با سکوت به نظاره ننشسته‌اند. فعالان این حوزه درباره‌ی آرزوی‌شان برای رسانه در سال جدید این‌گونه گفتند:

 

محمود دعایی؛ مدیرمسئول روزنامه‌ی اطلاعات

 

آرزوی رونق و شکوفایی برای مطبوعات دارم. امیدوارم در سال آینده یارانه‌ها و حمایت‌ها افزون‌تر شود و در عین حال که مراقبت‌ها وجود دارد، مزاحمت‌ها کم شود.

 

محمدجعفر محمدزاده؛ معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

 

آرزو می‌کنم سال آینده رسانه‌ها کمک کنند تا ملت ایران سختی را پشت سر بگذارد و شادکامی و موفقیت نصیب ملت ایران شود.

 

پدرام پاک‌آیین؛ مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

 

امیدوارم سال 92، سال التزام به اخلاق و تهذیب رسانه‌یی مبتنی بر آموزه‌های قرآنی و اسلامی، توسعه‌ی کیفی رسانه‌ها و تقویت بنیه‌ی اقتصادی مطبوعات باشد.

 

مهدی محسنیان‌راد؛ استاد رشته‌ی ارتباطات

 

آروزی من مشابه یک نوشته در مسیر تهران - کرمانشاه روی کوه بیستون است، این همان چیزی است که از خداوند می‌خواهم: این مملکت را از دروغ دور نگه دارد.

 

محمدجواد حق‌شناس؛ استاد دانشگاه

 

آرزو دارم در سال جدید حداقل سطح مطبوعات ما به کشور پاکستان برسد و تیراژ مطبوعات داخلی به چند میلیون افزایش پیدا کند. این اتفاقات دور از دسترس نیست و به عزمی قوی نیاز دارد.

 

امیدعلی مسعودی؛ استاد رشته‌ی ارتباطات

 

امیدوارم سال آینده همکاران مطبوعاتی آرامش خاطر بیشتری داشته باشند و فضا آن‌قدر قابل قبول با شد که همه‌ی آن‌ها با اطمینان خاطر به فعالیت بپردازند.

 

بیژن نفیسی؛ استاد رشته‌ی روزنامه‌نگاری

 

امیدوارم سال آینده نشریات پربارتری داشته باشیم و رسانه‌ها بتوانند وظیفه‌ی خود را به‌نحو احسنت انجام دهند. روزنامه‌نگاران به‌دلیل سختی کار در معرض فشار بیشتری هستند و به همین دلیل برای‌شان آرزوی توفیق و سلامتی دارم.

 

الیاس حضرتی؛ مدیرمسئول روزنامه‌ی اعتماد

 

امیدوارم همه‌ی رسانه‌ها، اهل قلم و اهل نظر آنچه را که فکر می‌کنند و به ذهن‌شان می‌رسد و مورد نیاز مردم است به قلم بیاورند و با در نظر گرفتن مصالح ملی و با رعایت آبروی افراد منعکس کنند.

 

بیژن مقدم؛ مدیرمسئول روزنامه‌ی جام جم

 

امیدورام سال آینده برای دوستان مطبوعاتی با توجه به فشارهایی که روی آن‌هاست مخصوصا در حوزه‌ی اقتصاد، سالی همراه با گشایش و راحتی باشد. همچنین با توجه به انتخابات پیش رو، رسانه‌ها بتوانند مأموریت و مسئولیت خود را به‌خوبی انجام دهند.

 

مینو بدیعی؛ روزنامه‌نگار پیشکسوت

 

یکی از بزرگ‌ترین آروزهای من آن است که رسانه‌های مکتوب بتوانند جایگاه راستین خود را پیدا کنند و مخاطبان گم‌کرده‌ی خود را همراه با مخاطبان جدید بیابند. همچنین امیدوارم آزادی بیان که در طول تاریخ مطبوعات همیشه یک آرزو بوده است، در سال 92 استقرار پیدا کند و ما شاهد شکوفایی رسانه‌های مکتوب باشیم.

 

مهدی رحمانیان؛ مدیرمسئول روزنامه‌ی شرق

 

امیدوارم رسانه‌ها سال جدید را به‌گونه‌ای آغاز کنند که فشار غیرمنطقی روی آن‌ها حاکم نباشند و بتوانند در چارچوب سیاست‌های رسانه‌یی نظام، اخبار و اطلاعات را به‌نحو احسنت منعکس کنند.

 

عباس اسدی؛ استاد رشته‌ی ارتباطات

 

امیدوارم سال آینده از بعد اقتصادی برای مطبوعات گشایش حاصل شود و مطبوعات بتوانند در سال آینده حرفه‌یی‌تر عمل کنند و نشریه‌ای هم توقیف نشود. با توجه به انتخابات پیش رو، امیدوارم مطبوعات بتوانند حرفه‌یی‌تر و فعال‌تر عمل کنند. همچنین آرزو می‌کنم مطبوعات در سال آینده از رونق، تیراژ و مخاطب بیشتری برخوردار باشند.

 

محمدتقی روغنی‌ها؛ استاد رشته‌ی روزنامه‌نگاری

 

برای سال آینده تیراژ بیشتر، مخاطب بیشتر و کار حرفه‌یی بیشتر آرزو می‌کنم.

 

حمید ضیایی‌پرور؛ پژوهشگر حوزه‌ی رسانه و روزنامه‌نگار

 

امیدوارم هیچ روزنامه‌ای توقیف نشود و هیچ روزنامه‌نگاری زندانی نشود. همچنین وضعیت بهتری از نظر اقتصادی برای روزنامه‌نگاران داشته باشیم و وعده‌هایی از جنس وام مسکن در زمان خودش تحقق پیدا کند.

 

امید است که بهار نویدبخش تحقق همه‌ی این آرزوها باشد، آرزوهایی که خیلی از واقعیت فاصله ندارند و با یک برنامه‌ریزی دقیق قابل دسترسی‌اند.

 

 

ایسنا

/ 2 نظر / 18 بازدید
ماکسیم

نمی خواهم فاز منفی بدهم. ولی خانم داداشلو بد سالی را برای بهبود وضعیت رسانه ها ارزو کرده اید. منظورم سال انتخابات است و حساسیتش واسه بعضی ها و محدودیت و .....[افسوس]

ام جی

ام جی ؛ یک روزنامه نگار : امیدوارم سال جدید ، سال جدیدی باشد