شکایت انجمن صنفی روزنامه نگاران و خبرنگاران از یک رسانه!!!!


یادداشت کردن و به خاطر داشتن خوب است، خیلی خوب. امروز هم در حافظه ی دوران فعالیت خبرنگاری ام همیشه به خاطر می سپارم. مانند همه بی اخلاقی هایی که در این مدت دیدم و به خاطر سپردم تا شاید زمانی آنها را در جایی گرد هم آوردم تا چهره خیلی ها که این روزها آدم های خوب داستان هستند بعدها نمایان شود.

نشست خبری انجمن «صنفی روزنامه نگاران ایران» در ایسنا برگزار شد. شاید خیلی ها گمان کنند که چه اتفاق ساده ای! اما این نشست در حالی سر زمان مقرر برگزار شد که از صبح دوستانی که نفع شان در بازگشایی انجمنی که رئیس جمهور منتخب مردم در اولین نشست خبری خود وعده بازگشایی اش را داده است، نیست. تمام تلاش خود را در قالب هر نوع تهدیدی برای برگزار نشدن آن به کار گرفتند.

حرفم بر سر بی اخلاقی رسانه یی نیست، بلکه حرف اصلی ام بر سر ثابت کردن این موضوع است که مدعیان انجمن صنفی روزنامه نگاری جدید به هیچ عنوان به دنبال اهداف صنفی نیستند بلکه آنها که خود به انجمن صنفی اصلی اتهام سیاسی کاری می زنند  نیز صرفا قصد سیاسی کاری دارند و نه هیچ چیز دیگر.

«انجمن صنفی روزنامه نگاران و خبرنگاران» تاره تاسیس که به اعتقاد من با شگردهای احمدی نژادی کاملا خلاف قانون مجوز فعالیت گرفته است، در راستای برگزاری این نشست خبری اقدام به انتشار بیانیه ای کرد که قسمت هایی از آن بسیار جالب است:
 
1. در این بیانیه این انجمن خود را تنها تشکل قانونی روزنامه نگاران دانسته است و این نه تنها توهین به انجمن های دیگر روزنامه نگاری فعال، بلکه توهین به شعور روزنامه نگاران است.

2. نکته بسیار جالب تر در این بیانیه، تهدید کردن خبرگزاری ایسنا به شکایت است!
واقعا جالب است که یک انجمن صنفی یکی از اهالی خودش را تهدید به شکایت کند و بخواهد به زور نظر خود را بر روی آن رسانه اعمال کند و بعد هم ادعای صنفی بودن داشته باشد. متاسفم که نه تنها من بلکه بسیاری از اشخاص دیگر که خواننده این مطلب بودند هیچ نوع مفهوم کار صنفی را از این بیانیه برداشت نکردند.

من از این ماجرا می گذرم که انجمن صنفی روزنامه نگاران و خبرنگاران تنها به این بیانیه اکتفا نکرده و در حقیقت انتشار این بیانیه آخرین گام این انجمن و جریان های هم سو با آن، در جهت جلوگیری از برگزاری این نشست بوده است.

انجمن صنفی جدید روزنامه نگاران وابسته به یک جریان خاص سیاسی ست و ار این دست بی اخلاقی ها از رسانه های نزدیک به همین جریان سیاسی کم دیده نشده است. اما من نمیدانم کدام قدرتی به چنین افرادی اجازه می دهد که انجمن صنفی را که از سوی معاونت مطبوعاتی وزیر ارشاد به رسمیت شناخته شده، غیر قانونی بخوانند؟

و من متوجه نمی شوم که کدام حرکت خبرگزاری ایسنا اشتباه بوده که بخواهد به خاطر آن در دادگاه پاسخگو باشد. اینجاست که می گویم سواد و شعور رسانه یی بسیار نعمت خوبیست که متاسفانه دوستانی که با جریان احمدی نژادیسم وارد رسانه های ایران شدند کاملا از آن بی بهره اند!

در اصل 24 قانون اساسی آورده شده است: نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزاد هستند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشند. تفصیل آن را قانون معین می کند.
حالا سوال من این است که چه وجهی از برگزاری این نشست مخل مبانی اسلام و یا حقوق عمومی ست؟؟؟
اگر انجمن صنفی روزنامه نگاران منحل شده است، چرا تا این اندازه ترس از برگزاری یک نشست خبری که صرفا جنبه شفاف سازی پلمپ خانه اهالی یک صنف را داشته، وجود دارد؟

***
زمان طولانی تریبون و رسانه ها در اختیار امثال شما بود، هر اتهامی را بدون سند به هر فردی که دوست داشتید وارد کردید و آنگونه که تمایل داشتید با آبروی آدم ها بازی کردید. به نظر خودتان بس نیست؟ شما که خود را اسطوره صبر و ایمان معرفی می کردید، حالا چه می شود که اینگونه عنان از کف می دهید؟


/ 3 نظر / 15 بازدید
هرمس

محض اطلاع شما به عنوان یک خبرنگار حوزه رسانه باید عرض کنم که این انجمن صنفی بیش از یک سال پیش اقدام به انتشار اطلاعیه مبنی بر برگزاری دوره های اموزش تخصصی خبرنگاری نمود. در برنامه های انها ورود به حرفه خبرنگاری برای افراد مستعد هم گنجانده شده بود و من و خیلی از افراد مثل من با شوق و ذوق در این دوره ها شرکت کردیم. اما دست اخر و بعد از یک سال معطلی و رفت و امد فهمیدیم که هدفشان از برگزاری این دوره ها فقط گرفتن رانت دولتی برای به اصطلاح کادرسازی!،شست و شوی مغزی و هجمه تبلیغاتی علیه اصلاح طلبان بود. لازم به ذکر است که نحوه گزینش هنرجویان این دوره ها هم هیچ ربطی به حرفه خبرنگاری نداشت و صرفا (ازخودشان بودن!)ملاک بود. تنها چیزی هم که تو دوره ها مهم نبود اموزش خبرنگاری بود و فقط اساتیدخودی!می امدند سر کلاس و فتنه گران رو می کوبیدن!تازه اخرش من وقتی به عنوان یکی از نفرات برتر ازمون وقتی خواهان ایجاد زمینه ورود به کار حرفه ای شدم با پاسخ تند همین رییس به اصطلاح انجمن صنفی خبرنگاران و روزنامه نگاران روبه رو شدم. این همه میگن انجمن صنفی قبلی دنبال سیاسی کاری بود اونوقت خودشان.. اطلاعات بیشتری هم میتونم در صورت لزوم بدم

علی لاریجانی

با سلام و احترام بنده مطلب شما را خواندم و نوشته هایتان به نظر بنده خوب بود ولی بعضی جا ها کمی تند رفته بودید . دعوت از یک انجمن منحله و به رسمیت شناختن آن برای یک خبرگزاری کار درستی نبود و همچنین دعوت از ما برای پاسخگویی ... در مجموع حتما مطالب شما را از دید یک خبرنگار مطلع چند بار دیگر می خوانم و بعد اگر اشکالی در عملکرد خودمان ببینم حتما در صدد رفع آن بر می آیم در مورد نظر دوست عزیزمان هم باید بگویم این اولین دوره آموزشی بوده است و حتما نواقص فراوانی داشته است و امیدوارم با کمک شما عزیزان مرحله های بعدی بهتر برگزار شود در پایان برای تمام دوستان که در این حوزه رسانه زحمت می کشند آرزوی موفقیت دارم

وثوقی

آقای لاریجانی از اینکه اینقدر راحت انتقاد را پذیرفتید ممنونم و لطفا فعالیت های صنفی خود را افزایش دهید و جهت کمک کردن هر کاری که لازم است اعلام کنید تا بنده و سایر دوستانمان انجام دهیم